Faaliyet Alanlarımız | Bilişim Hukuku
Hukuki Danışmanlık

Miran Legal olarak, günümüz dünyasında uzmanlaşmanın ve nitelikli bilgiye sahip olmanın fark yarattığını düşünüyoruz. Bu nedenle, yeterli tecrübeye ve fark yaratacak nitelikte uzmanlığa sahip olduğumuz alanlarda hizmet veriyoruz.


Bilişim teriminin birçok tanımı yapılmakla birlikte temel olarak bilişim, bilgi ve teknolojinin birlikte kullanılması ile üretilen sonuçlar olarak ifade edilmektedir.  Her türlü bilgi ve verinin elektronik bilgi işlem araçlarıyla işlenmesini konu alan bilişim, elektronik sistemlerin tamamını içinde barındıran bir üst terimdir. Bilişim hukuku ise, bilgi ve verinin işlenmesi sırasında meydana gelebilecek tüm sorunlarla ilgilenen hukuk dalıdır.

Çağımızda hızla gelişen teknoloji ile birlikte, bilişim-bilgi teknolojileri sektöründe yeni ticari faaliyet alanları oluşmuştur. Bu yeni ticari alanlarda, birçok şirket faaliyet göstermeye başlamış ve bilişim-bilgi teknolojileri sektörü, dünya ticaretinde çok önemli rol almaya başlamıştır. Hızla büyüyen bilişim-bilgi teknolojileri sektörü ile beraber, hukuki alanda da bu sektöre ilişkin yeni teorik ve pratik alanlar oluşmuştur. 
Belirtildiği üzere bilişim sektörünün büyüme ivmesine paralel şekilde gelişen Bilişim Hukuku, başta Fikri Sınai Mülkiyet Hukuku, Ticaret Hukuku olmak üzere birden fazla hukuk dalının bir araya gelmesi ile oluşan, kendine has bir yapısı olan bir hukuk dalıdır. Dolayısıyla Bilişim Hukukuna ilişkin uyuşmazlıkların çözümü ve gerekli koruyucu tedbirlerin alınması sadece Bilişim Hukuk alanında uzman değil; kapsamlı bir hukuk donanımına sahip profesyonel bir destek sayesinde mümkün olabilmektedir.

Miran Legal olarak, Bilişim Hukuku’na ilişkin olarak müvekkillerimize,

  • Bilişim Hukuku alanında en güncel gelişmelerin takibi,
  • Bilişim sektörüne özel hukuk çözümlerinin sunulması,
  • Lisanslama, fikri mülkiyet haklarının korunması, kayıt ve tescil kapsamında işlemlerin takibi,
  • İnternet içerik sağlayıcısı ve yer sağlayıcısına yönelik danışmanlık hizmeti verilmesi,
  • İnternet üzerinden mal ve hizmet satan şirketlere yönelik hukuki danışmanlık hizmetleri verilmesi ve hukuki alt yapının hazırlanması,
  • Bilişim suçlarına ilişkin olarak ceza dosyalarının takibi ve her türlü işlemlerinin yapılması,
  • E-ticaret uygulamalarına yönelik hukuki danışmanlık hizmetlerini vermekteyiz.

İLGİLİ YAYINLAR